Що таке межування ділянки та для чого це необхідно?

Слово «межа» відоме з часів Київської Русі і означає певний кордон між землями. Наприклад, це могла бути широка борозна, проорана між сусідніми ділянками землі або ряд колів, убитих на якійсь відстані одна від одної. Слово «межа» укорінилося навіть у назві деяких річок Східної Європи, коли вони були межами між володіннями стародавніх князівств, герцогств та інших територіальних одиниць. Для обліку земельних наділів та збору податків у Київській Русі було заведено спеціальну межову книгу.

В наш час встановлення кордонів між ділянками також є важливим моментом землекористування та фактичного та юридичного характеру. Якщо раніше лінії кордонів ділянки визначалися приблизно – найчастіше кроками, – то сьогодні точність встановлених меж є принциповою, а координати поворотних точок мають бути чітко зафіксовані документально. Щоб провести такі точні вимірювання, простий рулетки буде недостатньо, тому що земля не є ідеально рівною площиною. Для точного позначення меж ділянки потрібні знання в області геодезії та спеціальні геодезичні прилади. Геодезичні роботи з фактичного та юридичного закріплення кордонів між ділянками землі історично отримали назву «межування».

Межування земельної ділянки для вирішення юридичних питань

З юридичної точки зору межування необхідно у таких випадках:

  • комерційні операції із земельними ділянками – купівля-продаж, оренда;
  • правові питання – дарування, оформлення спадщини, поділ майна тощо;
  • землевпорядні заходи;
  • судові розгляди.

При проведенні будь-яких комерційних операціях з нерухомістю межі ділянки повинні бути не тільки чітко визначені та закріплені документально, але й бути доступними візуально, щоб покупець чи орендар могли особисто переконатися у тому, що вони платять саме за ту площу, яка вказана у документах. Особливо це стосується старих земельних ділянок, на яких з часом межові знаки могли бути втрачені, зміщені або незаконно перенесені без юридичного оформлення.

Те саме відноситься і до інших видів юридичних операцій із землею. Такі заходи як поділ або об’єднання ділянок землі обов’язково потребують геодезичних робіт з межування, тому що викреслити на землі нові межі ділянок без спеціальних приладів не вдасться.

Щоб провести межування ділянки відповідно до вимог законодавства та з дотриманням технічних норм, необхідно звернутися до державної геодезичної служби або приватної геодезичної компанії, що має сертифікат на проведення геодезичних вишукувань. Тільки в цьому випадку межування ділянок буде виконано юридично грамотно.

Межування земельної ділянки для фактичного використання

Щоб зрозуміти необхідність межування земельної ділянки з точки зору її фактичного використання, досить згадати звичайні побутові суперечки між власниками сусідніх ділянок про межі їх володінь. Найчастіше це відбувається серед дачників, тому що межі між їхніми ділянками рідко розділені огорожами та парканами. Але рослини – кущі та виноградники – розростаються, крони дерев стають дедалі ширшими, і згодом садівники можуть забути хто, де і що посадив. В результаті починаються суперечки та ворожнеча: на чиїй ділянці встигла малина, і на чию територію впало яблуко. Іноді такі суперечки переростають у судові розгляди. Щоб уникнути таких неприємних моментів і уникнути судових витрат, найпростіше скористатися послугою межування ділянок із встановленням межових знаків та закріпленням їх документально. На межах невеликих ділянок у процесі межування досить встановити тимчасові межові знаки у вигляді кілочків, які пізніше можна замінити огорожею або іншою постійною огорожею.

Великі складності становить відсутність межових знаків між великими ділянками орних земель. Такі ділянки часто мають неправильну форму, а площа земної поверхні з часом може змінюватися внаслідок ерозійних процесів. Встановити міцні паркани між сусідніми земельними наділами неможливо, тому межування великих фермерських господарств необхідно проводити регулярно. При цьому межові знаки найкраще встановлювати постійні – із залізобетону та сталевих труб.

Межування земельної ділянки необхідне для будь-яких видів будівельних робіт для проектування, винесення осей майбутніх будівель, прокладки комунікацій і так далі. Межування потрібно проводити для підготовки документів на всі види землевпорядних заходів, таких як отримання кадастрового номера і землевідведення. Визначення точних координат меж ділянок у процесі межових робіт дозволяє складати електронні моделі земельних наділів для ведення програмного обліку сільськогосподарських робіт або складання проектно-технічної документації.

Межування земельної ділянки від компанії УкрГеоКарт

Наша компанія спеціалізується на проведенні геодезичних заходів у Дніпрі та Дніпропетровській області, а межування земельних ділянок є нашим «ковзаном». Ми проводимо геодезичні вимірювання для межування за допомогою сучасних геодезичних приладів – електронних тахеометрів та теодолітів, лазерних рулеток, GPS навігаторів високої точності – з мінімальним рівнем похибки. Наші фахівці є сертифікованими інженерами геодезистами, які мають багаторічний досвід проведення межових робіт. Ми виконуємо межування земельної ділянки «під ключ» – з проведенням всього комплексу геодезичних вишукувань і складанням юридичної документації. Також ми надаємо допомогу під час реєстрації документів у землевпорядних державних структурах. Щоб дізнатися більше про порядок та вартість межування земельної ділянки, зв’яжіться з нами в будь-який зручний для Вас час. Межування ділянки від компанії УкрГеоКарт – це швидкість, якість та доступна цінова політика для будь-якого, навіть найвибагливішого клієнта.