Види обмежень використання земельної ділянки та прокладання комунікацій

На що обов’язково слід звертати увагу при купівлі або приватизації нової земельної ділянки – так це наявність або відсутність різних видів обмежень та обтяжень на її використання. Існують ділянки землі, на яких з будь-яких причин – наприклад, природоохоронних – заборонено той чи інший вид господарської діяльності. Крім того, бувають і такі земельні ділянки, до яких неможливо підключити лінії комунікацій, такі як водопровід та каналізація, світло та газ. Найчастіше обмеження накладаються на такі ділянки:

  • ділянки у межах міста та у зоні щільної міської забудови;
  • ділянки, що межують з об’єктами, що становлять історичну, археологічну чи культурну цінність;
  • ділянки, розташовані поблизу природних об’єктів і територій, що охороняються;
  • ділянки поруч із об’єктами стратегічного, військового та оборонного призначення.

Щоб придбати у користування земельну ділянку, необхідно передусім розуміти, якого типу належить дану ділянку з погляду її господарсько-економічного призначення, і навіть які типи ділянок перебувають у прикордонної із нею зоне.

Типи земельних ділянок

Залежно від цільового призначення, відповідно до Земельного кодексу України, земельні ділянки поділяються на такі категорії:

  • сільськогосподарські угіддя;
  • ділянки житлового та громадського будівництва;
  • природоохоронні комплекси та заповідники;
  • оздоровчі території;
  • дільниці, що підлягають рекреаційним заходам;
  • культурні та історичні райони;
  • землі лісового господарства;
  • території водного фонду;
  • зони промислового, військового, транспортного, гірничодобувного, енергетичного та інших
    виробничих
  • комплексів народного господарства

Для кожного з типів земельних ресурсів існує регламент передачі у власність або оренду, а також свій набір обмежень на цільове використання землі.

Обмеження використання земельних ділянок у межах міста

Міські території насамперед призначені для ведення житлово-комунального будівництва, об’єктів громадського призначення, міської інфраструктури, транспортної мережі, муніципальних будівель, дрібних виробництв, а також зон громадського відпочинку та розваг. Будівництво великих промислових виробництв, крім історично які у межах міста, заборонено. Реконструкція та переоснащення таких виробництв потребує особливого дозволу на основі дотримання санітарних, екологічних, акустичних та інших технічних норм, прийнятих для населених пунктів.

Кожне місто або велике населене пункт має свій регіональний поділ на зони, відведені для різних типів забудови. Тому, перш ніж придбати або взяти в оренду ділянку землі у межах міста, слід з’ясувати, що можна на ньому будувати, а що не можна. Цільове призначення ділянки для ведення того чи іншого виду діяльності, так само як і проектну документацію на будівництво, необхідно узгоджувати у місцевих органах влади, міському відділі архітектури, санепідемстанції та інших органах, якщо це буде потрібно.

Є певні правила та обмеження для використання наступних міських зон:

  • ділянок багатоповерхової житлової забудови державної, муніципальної чи кооперативної власності;
  • історико-культурні пам’ятки та райони міста;
  • громадсько-ділових та торгових центрів;
  • ділянок, що зарезервовані під будівництво муніципальної власності;
  • парків, міських садів та інших зон відпочинку та розваг.

Строго заборонено придбання ділянок у міських кордонах для будівництва та видів діяльності, що становлять небезпеку для населення, цілісності культурно-історичної спадщини та екологічної обстановки району та міста в цілому.

Крім того, у місті або великому населеному пункті можуть існувати обмеження, пов’язані з особливостями генерального плану забудови та цільового призначення територій, а також наявністю в їх межах об’єктів особливого призначення місцевого або державного рівня – наприклад, аеропортів, атомних електростанцій, великих транспортних вузлів, військових об’єктів тощо.

Інші види обмежень на землекористування

Останнім часом у нашій країні набуває поширення мимовільне захоплення та використання територій, не призначених для передачі у власність або оренду. Особливо це стосується лісових ділянок та берегів водойм. Вчинення таких дій карається штрафами до позбавлення права користування ділянкою землі.

Є окремий порядок використання прикордонних територій заповідників, національних парків, лісових та водних господарств. Це з захистом довкілля від шкідливих впливів на господарську діяльність людини. Одержання дозволу на земельне використання дільницями поблизу таких земель здійснюється, у тому числі, й у місцевих природоохоронних організаціях.

Те саме відноситься до приватизації та купівлі ділянок поблизу об’єктів історичного та культурного значення – стародавніх поселень та поховань, замків та фортець, окремих будівель та комплексів, що охороняються державою тощо. Узгодження проекту землевідведення у разі необхідно проводити з органами, відповідальними за збереження культурно-історичної спадщини даного регіону.

Набагато складніше справу з обмеженням використання ділянок земель поблизу споруд та об’єктів військового та стратегічного призначення – військовими містечками, базами, аеродромами, полігонами, пунктами забезпечення зв’язку та іншими.

Обмеження на прокладання комунікацій

Процес підключення ділянки землі та її будівель до ліній комунікацій досить складний і заслуговує на окремий розгляд, але головне, про що необхідно знати новому власнику або орендарю – це сама можливість підключити світло, газ і воду на обраній ділянці.

Наприклад, щоб підключитися до ліній водопостачання, власник повинен прокласти трубопровід територією сусідньої ділянки, яка перебуває у приватній чи державній власності. І тому необхідно отримати згоду його власників чи управляючих. Але якщо домовленості не вдається досягти навіть за допомогою судових розглядів, то водогін доведеться прокладати в обхід або шукати альтернативні джерела водопостачання, наприклад, буріння власної свердловини.

Найкраще рішення про проведення ліній комунікацій через чужу ділянку – це встановлення обмеженого права використання чужої нерухомості, іменованого «сервітут». Земельний сервітут може передбачати прокладання водопроводу, газових труб, електричних кабелів, а також забезпечувати проїзд чи прохід територією сусідньої земельної ділянки.

Щоб отримати більше інформації про види обмежень на використання земельної ділянки та прокладання ліній комунікацій, а також про те, які заходи потрібно вжити, якщо такі обмеження мають місце на вибраній ділянці, звертайтеся до наших фахівців. Ми допоможемо вибрати ділянку землі, яка відповідає Вашим вимогам, а також розробити систему заходів щодо подолання обмежень на будь-яке цільове використання земельної ділянки.