Оренда земельної ділянки: питання та відповіді!

Найбільш поширеним видом угод з великою земельною нерухомістю є взяття земельної ділянки в довгострокову оренду. Це пов’язано з тим, що придбання земель, призначених для ведення сільського господарства, обмежено мораторієм, а купівля інших типів ділянок, наприклад, призначених для ведення присадибного господарства, коштуватиме чималу суму. Купівля земельної ділянки найбільше підходить для індивідуального будівництва і дрібного садівництва, але для фермерського бізнесу потрібні набагато більші території, тому найкращим виходом в даному випадку – це оренда земельної ділянки.

Як регулюються орендні відносини України?

Умови та порядок орендних відносин в Україні регламентуються Законом про оренду землі, а також Земельним кодексом. Для стимулювання та наближення до європейських стандартів сільськогосподарського бізнесу в нашій країні до цих законодавчих актів у 2015-2016 роках було внесено зміни, що спрощують орендні відносини та процедуру реєстрації договору оренди.

Зокрема, було скорочено перелік пунктів договору. Тепер у договорі оренди особлива увага приділена характеристикам об’єкта оренди, терміну його дії та умовам, що стосуються орендної плати. Також було спрощено процедуру реєстрації договору. Тепер при подачі документів до реєструючих органів не потрібні деякі додатки до договору оренди землі, такі як схематичне зображення земельної ділянки або його план, а також витримка з кадастрової карти з урахуванням обтяжень і сервітутів.

З моменту набуття чинності цими законодавчими змінами, перелічені вище документи потрібні лише для складання самого договору, в якому мають бути прописані і кадастровий номер ділянки, та його технічні характеристики.

Договір оренди земельної ділянки підписується двома сторонами – власником та орендарем – і може бути засвідчений у нотаріуса, про що у договорі прописується окремий пункт. Далі договір оренди підлягає державній реєстрації, причому вчиняти акт реєстрації можуть як державні, так і приватні реєстратори, які мають відповідні повноваження, у тому числі й приватні нотаріуси.

Які характеристики земельної ділянки мають бути перераховані в орендному договорі?

Перше, про що йдеться у договорі оренди ділянки це:

  • цільове призначення;
  • номер у системі кадастру;
  • місцезнаходження.

Далі йдуть технічні характеристики, що дають уявлення про ділянку землі як об’єкт землекористування: площа ділянки та окремих її складових, у тому числі орних земель, пасовищ, сінокосів, багаторічних насаджень, дерев тощо.

Після цього, в договорі оренди перераховуються всі існуючі на його території будівлі та інженерні споруди, у тому числі лінії комунікацій, меліоративних споруд, доріг, складських територій та інших об’єктів.

Договір оренди ділянки також передбачає перелік можливих його недоліків, технічний стан об’єктів на ділянці, які з будівельних об’єктів передаються в оренду разом з ділянкою землі, а також номінальна вартість нерухомості, що передається в оренду, у національній валюті на день підписання договору.

Які терміни та умови оренди передбачені для земельних ділянок?

Відповідно до законодавства, термін дії оренди ділянки не може бути понад п’ятдесят років, а мінімальним строком оренди ділянки під сільськогосподарські роботи передбачено сім років.

Якщо ділянка землі, що передається в оренду, є частиною меліоративних земель, мінімальний термін оренди збільшується до десяти років. При цьому орендар зобов’язаний вносити інвестиції в меліоративні системи та споруди, про що прописується в договорі оренди земельної ділянки. У разі підписання договору з комунальним або державним власником для створення індустріального парку мінімальний термін оренди земельної ділянки становить тридцять років.

Також у договорі оренди передбачають такі пункти:

  • цільове призначення;
  • збереження ділянки та будівель;
  • у яких випадках договір може бути припинено або продовжено;
  • обов’язки сторін;
  • наявність або відсутність обмежень і обтяжень;
  • ризики та інші необхідні моменти.

Як регулюються розміри та порядок оплати?

Розмір, вид та терміни орендної плати чітко прописують у договорі, інакше у державній реєстрації буде відмовлено. Законом передбачено внесення орендної плати – як у грошовій, так і в натуральній формі. Оплата в натуральній формі провадиться тільки на користь приватного власника. Якщо ділянка є державною, муніципальною чи комунальною власністю, то орендна плата вноситься лише у грошовій формі.

Якщо в договорі оренди, укладеному з приватним власником, передбачено розрахунок у натуральній формі, то це може бути продукція, яка отримується в результаті використання об’єкта оренди. При цьому в договорі має бути чітко прописане найменування продукції, терміни та місце її постачання, її якісні характеристики. Ринкова вартість продукції, що поставляється в рахунок орендної плати, повинна відповідати передбаченому в договорі еквіваленту в національній валюті.

Куди звернутися на підготовку договору оренди?

Щоб підготувати договір оренди, потрібно в першу чергу мати кадастровий номер земельної ділянки, а також мати на руках його точні технічні характеристики. Чим докладніше перераховані особливості ділянки землі, тим більше шансів у власника передати його в оренду в найкоротші терміни. Ситуаційний план ділянки також буде перевагою під час пошуку орендаря.

Отримати кадастровий номер ділянки, його графічні плани та технічні характеристики можна, звернувшись у геодезичну організацію, що має дозвіл на проведення геодезичних і землевпорядних робіт.

Компанія УкрГеоКарт має всі необхідні сертифікати на проведення геодезичних вишукувань для підготовки договору оренди земельної ділянки. Ми проводимо дослідження за допомогою найсучасніших геодезичних приладів та надаємо наступні послуги для якнайшвидшого досягнення орендної угоди:

  • кадастрова зйомка та отримання кадастрового номера ділянки;
  • складання топографічної карти земельної ділянки в масштабі 1:500, 1:1000, 1:2000;
  • геодезичний вимір площі ділянки та окремих її територій;
  • визначення та винесення меж ділянки на місцевості;
  • створення ситуаційного плану.

При необхідності, а також за бажанням замовника ми виконаємо і здійснюємо таксацію зелених насаджень, створимо проект і землевідведення та 3D модель ділянки, проведемо експертну оцінку та зміну цільового призначення ділянки землі. Ці та інші геодезичні роботи компанія УкрГеоКарт надає жителям Дніпра та Дніпропетровської області на кращих умовах у регіоні. Звертайтеся до нас за безкоштовною консультацією та підготуйте технічно та юридично грамотний договір оренди земельної ділянки за допомогою наших спеціалістів.